photo sharing and upload picture albums photo forums search pictures popular photos photography help login
Topics >> by >> szkoa_podstawowa_iiii_pu

szkoa_podstawowa_iiii_pu Photos
Topic maintained by (see all topics)

Jak ja, będąc taką kobietą, którą jestem - silną, niezależną, sarkastyczną - mogłam dać, aby tak już zmiękły mi kolana, abym zagłuszyła wszystkie wewnętrzne „nie” i zastąpiła je w głośne, radosne „tak”? Mikołaj Kopernik aby wyznaczyć okres obiegu Ziemi dookoła Słońca wybrał gwiazdę Kłos Panny i wyznaczył długość roku gwiezdnego jako swoją 365d 6h 10 min, a więc tylko o 1 minutę wysoce niż to zapisuje się obecnie. Sekcja modelarska - w części roku odchodzą małżeństwo Górscy, a funkcję Szefa modelarni bierze na moment dwóch miesięcy, młody modelarz Kazimierz Jasiński. Srebrne Odznaki Szybowcowe zdobyli: Tadeusz Matuszek, Józef Janiak, Kazimierz Durda, Kazimierz Jastrząb, Eugeniusz Ebenrytter, Krzysztof Mirski, Marian Urbański i Tadeusz Stępczyk. Srebrne Odznaki Szybowcowe zdobyli: Jerzy Pietrzak i Tadeusz Kuc. Pierwszy w historii Aeroklubu przelot docelowy ponad 300 km wykonał instruktor Paweł Dzida, na linii Mielec - Wrocław długości 335 km, dnia 12 lipca 1956 roku, za który uzyskał pierwszy diament do Złotej Odznaki Szybowcowej. Najwyższe przewyższenie w roku 1958, uzyskał Kierownik Aeroklubu Eugeniusz Ebenrytter. Sekcja spadochronowa - w roku 1958, zbudowano w sekcji 312 skoków spadochronowych, wyszkolono 54 skoczków, dla potrzeb WP III klasa - 49 skoczków, II klasa wyszkolono - 1 skoczka oraz do I kultury - jednego skoczka.



Dokonano w grup 368 skoków spadochronowych, przeszkolono 25 skoczków, a do III klasy wyszkolono 22 skoczków i dwóch skoczków uzyskało II klasę. II klasę uzyskali: Zbigniew Słonowski, Franciszek Zalewski i Władysław Adamczyk. Instruktorów samolotowych III klasy uzyskali: Franciszek Zalewski, Zbigniew Słonowski, Władysław Adamczyk i Mieczysław Nickowski, a II klasy Jan Ogłoblin i Józef Janiak. Pilotów samolotowych II klasy uzyskali: Jerzy Pietrzak, Tadeusz Kuc, Stefan Furmaniak i Paweł Dzida a Dodatkowo klasy pilota samolotowego uzyskali: Józef Janiak i Adam Gruba. Sekcja szybowcowa - przygotowywała pilotów szybowcowych do lotów zawodowych i utrzymywała szkolenie podstawowe. W dniach 6 - 7 września klik , odbyły się Zawody Modeli Szybowcowych A2 i Radiem Prowadzonych w Opolu. Pierwszym produktem tych przygotowań jest Rekord Polski ustanowiony prze instruktora Stefana Furmaniaka w dniu 22 września 1956 roku w późnym skoku z opóźnionym otwarciem spadochronu, wynoszącym 2 760 metrów wolnego spadania. W dniu 16 września 1956 roku w toku treningowych skoków nocnych, wykonałem po raz ważny w bezpośrednim istnieniu skok nocny z opóźnionym otwarciem spadochronu, wynoszącym 8 sek.


W dniu 19 września 1958 roku, odbyły się Zawody Modeli Szybowców Zboczowych w Jeleniej Górze. W dniu 11 października 1957 roku, instruktor Stefan Furmaniak nocnym skokiem z natychmiastowym otwarciem spadochronu z wysokości 4100m, z samolotu CSS-13, wprowadza nowy REKORD POLSKI I ŚWIATA. W dniach 28. 06 - 1.07 1957 roku, odbyły się II Mistrzostwa Polski Modeli Latających w jakich startowało trzech modelarzy: Roman Straburzyński, Wiesław Kalinowski i Stanisław Górski. Z bokiem lutego odchodzi dotychczasowy Z-ca Kierownika d/s Technicznych, Włodzimierz Mielniczenko, a na początku marca stanowisko Szefa Technicznego obejmuje Roman Lewandowski. Na startu czerwca stanowisko Kierownika Aeroklubu Eugeniusz Ebenrytter. Dwa następne diamenty zdobyli: instruktor Józef Pańtak i pilot Adamkiewicz z Aeroklubu Warszawskiego. Sekcja samolotowa - w kwietniu odszedł z Aeroklubu do WSK, M. Jaszczak, i w czerwcu dotarłem na jego znaczenie instruktor Marian Urbański. Etat Kierownika Aeroklubu obejmuje Karol Sądel, który służy te obowiązki tymczasowo do tyłu maja. W dniu 5 maja instruktor Stefan Furmaniak wykonał skok z wysokości 250 m, na relację z skórą na stadion mieleckiej „Stali”, wręczając zawodnikom piłkę w sensie rozegrania meczu piłkarskiego. W dniu 15 września 1958 roku, zrobiły się Zawody Modeli Wolnolatających o Puchar Żwirki i Wigury w Katowicach.


800 m. W doba poprzedzający próbę ustanowienia rekordu tj. 21 września 1956 roku, przygotowałem oba barografy (oczywiście szybowcowe), jeden otrzymywał się na pokładzie samolotu, drugi oraz był przywiązany do uprzęży i odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnym potłuczeniem w podczas lądowania. W dniu15 września odbyły się Wielki Pokazy Lotnicze, w jakich startował balon „Syrena”. W dniach 21 - 22 lipca 1958 roku, zrobiły się II Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających na Osadzi w Mielcu. W dniach 8 do 18 sierpnia 1958 roku, został zorganizowany obóz szkoleniowy dla potrzeb WP i układ ruchów na wodę w Płocku. Po raz pierwszy sekcja zorganizowała obóz szkoleniowy do III jakości w Silnej Woli, w dniach od 6 - 15 sierpnia 1956 r., na jakim sprawiono 32 wzrosty i przygotowano do III klasy 8 skoczków. Z przyczyny instruktora S. Furmaniaka po raz pierwszy w Polsce weszła do celu wysokościomierze (umocowane na spadochronie zapasowym w pokrywie z gąbki). Skoczkowie sekcji spadochronowej po raz pierwszy w akcji Aeroklubu zaczęli układać się i pamiętać o ustanowieniu rekordów domowych i świata.





has not yet selected any galleries for this topic.