photo sharing and upload picture albums photo forums search pictures popular photos photography help login
Topics >> by brendagvbo >> Trochę o filmie Dżentelmeni

Trochę o filmie Dżentelmeni Photos
Topic maintained by brendagvbo (see all topics)

Dżentelmeni (2019) - Czas trwania 1 godz. 53 min.

The Gentlemen 2019

Reżyseria: Guy Ritchie

Scenariusz: Guy Ritchie

Gatunek: Kryminał / Akcja

Produkcja: USA / Wielka Brytania

Premiera: 3 grudnia 2019 (świat)

Ocena użytkowników 8/10

Handlarz marihuany postanawia zbyć narkotykowe imperium i przejść na emeryturę. Pożegnanie z półświatkiem nie będzie jednak tak łatwe, jak mogło mu się wydawać.

Handlarz marihuany Mickey Pearson (Matthew McConaughey) swoje przenigdy przeszedł. Począwszy od momentu drobnej dilerki na studiach przez wrogie przejęcia z maczetą w garści po kolacje z brytyjską socjetą, bohater nieprzerwanie budował "zielarskie" królestwa. Po latach nadszedł wreszcie czas, aby zwolnić obroty jak i również z ukochaną żoną u boku (Michelle Dockery) korzystać z nielegalnie zarobionej fortuny. Gdy Mickey wystawia dochodowe przedsiębiorstwo na sprzedaż, niczym pszczoły do miodu zlatują się potencjalni nabywcy. Biznesmen szybko przekonuje się jednak, hdy pożegnanie z półświatkiem nie będzie naprawdę łatwe, jak zdołało mu się wydawać. Zwłaszcza, gdy w celownik weźmie jego wścibski reporter nasłany przez upokorzonego medialnego magnata. Kliknij tutaj

Jeśli po disneyowskim "Aladynie" narzekaliście, że Guy Ritchie stracił pazur oraz złożył talent w ołtarzu familijnej masówki, możecie odetchnąć spośród ulgą. "Dżentelmeni" owo nie tylko swoim najlepszy film od lat, ale również powrót do kina, które dwie dziesięciolecia temu zapewniło twórcy "Porachunków" uwielbienie widowni. Reżyser ponownie wkracza z kamerą przy mroczne podbrzusze Londynu. Starzy wyjadacze wojują tu o władzę z wygłodniałymi młodymi wilkami, lokalni kryminaliści mierzą się z napływem zagranicznej bandyterki, a jedno feralne zdarzenie puszcza w ruch domino przemocy. Ekranowy świat zazwyczaj zaludnia barwna zbieranina typów spod ciemnej gwiazdy: dystyngowany adiutant Pearsona, Ray (Charlie Hunnam), rozpierany za pośrednictwem ambicję chiński gangster Suche Oko (Henry Golding), obdarzony ciężką pięścią i miękkim sercem Trener (Colin Farrell), wreszcie pełniący funkcję narratora zimny, roztrajkotany dziennikarz Fletcher (doskonały Hugh Grant). Ten ostatni niczym baśniowa Szeherezada wciąga widzów w kompletną dygresji oraz zwrotów akcji intrygę wyraźnie inspirowaną klasykiem brytyjskiego kina gangsterskiego – "Długim Wielkim Piątkiem" z Bobem Hoskinsem i Helen Mirren.

Śledząc biznesowe perypetie Mickeya Pearsona, trudno oprzeć się wrażeniu, że Ritchie odreagowuje w filmie osobiste zawodowe stresy. Reżysera "Przekrętu" oraz mistrza narkobiznesu łączy wszak całkiem sporo. Obaj rzucili szkołę, aby rozwijać kariery w pasjonujących ich branżach. Każdy z wymienionych jest self made manem, który za sprawą zuchwalstwu i ciężkiej pracy wywalczył osobiście wysoką pozycję we własnym środowisku. Obaj mierzą się także spośród zarzutami, że dojrzały wiek oraz zasobny portfel złagodziły pierwotnego temperament. I Pearson, i Ritchie potwierdzają ostatecznie, że aczkolwiek są reprezentantami starej szkoły, nadal umieją przywalić na odlew. "Dżentelmeni" nie biorą jeńców. W tej smoliście czarnej komedii nie brakuje żartów pod adresem próżniaczej brytyjskiej arystokracji, mniejszości etnicznych, brukowych mediów, brexitu, rozwydrzonej młodzieży a także gejów. Ministerstwo zdrowia zaleca, by przed seansem osoby przewrażliwione na punkcie poprawności politycznej zażyły lekarstwa uspokajające.

Choć w mniejszym stopniu tu znanego spośród poprzednich filmów operatorsko-montażowego ADHD, autorski stempel Ritchiego jest stale doskonale widoczny. Ze sprawdzonych składników – błyskotliwych (i wyśmienicie przetłumaczonych na mowa polski przez Piotra Lickiego) dialogów, nielinearnej narracji, perfekcyjnie skompilowanego soundtracku oraz tyleż szokującej co absurdalnej przemocy – reżyser przyrządza jeszcze jeden orzeźwiający, wysokoprocentowy koktajl. Napój godny dżentelmena.
brendagvbo has not yet selected any galleries for this topic.